Rok 2020 - czy znaleźć psychologa? - poradnik zdrowie

psychoterapeuta Kraków

Ogólne założenia terapii Gestalt

Psychoterapia Gestalt, wywodząca się z nurtu terapii humanistycznych, wyznaje indywidualne podejście do pacjenta. Podejście terapii Gestalt zakłada, że każdy człowiek jest wyjątkowy, a jego doświadczenia są niepowtarzalne. Ze wz

Rok 2020 - czy  znaleźć psychologa? - poradnik zdrowie psychoterapeuta Kraków
ględu na niepowtarzalność oraz wyjątkowość doświadczania przez istotę ludzką, terapia Gestalt skupia się na tym, co jest teraz. Wszelkiego rodzaju uogólnienia są odejściem od zasady "tu i teraz" uznawanej przez ten nurt psychoterapeutyczny. Z tego powodu terapeuta specjalizujący się w prowadzeniu psychoterapii Gestalt nie leczy depresji oraz lęków, ponieważ każda osoba może w sposób charakterystyczny doświadczać tych stanów w danym momencie. Istotne w terapii Gestalt jest kładzenie nacisku na zmianę, w której pacjentowi pomaga terapeuta. Według założeń terapii Gestalt nie ma ludzi, którzy są ciągle odważni, albo ciągle niepewni siebie, ponieważ wiele zależy od sytuacji, w jakiej się akurat znajdują. Psychoterapia Gestalt wyznaje holistyczne podejście do istoty ludzkiej.


Kiedy należy skorzystać z psychoterapii

Z usług psychoterapeuty można skorzystać w każdej chwili i w każdym momencie, jeśli tylko czujemy, że przydałaby nam się pomoc specjalisty. Psychoterapia ma na celu niesienie pomocy pacjentom z różnymi problemami, które można rozwiązać stosując metody psychologiczne. Celem psychoterapii jest polepszenie samopoczucia pacjenta. Do terapeuty powinniśmy się udać zwłaszcza wtedy, gdy doświadczamy poczucia kryzysu, obniżenia poziomu satysfakcji z rzeczy, które kiedyś sprawiały radość. Także w sytuacjach problemów interpersonalnych, trudności z nawiązywaniem relacji oraz utrzymywaniem związków, psychoterapia może być dobrym pomysłem. Pójście do psychoterapeuty jest wskazane podczas stanów depresyjnych, stanów lękowych oraz odczuwania bólów somatycznych, niepotwierdzonych diagnozą lekarską. Z usług psychoterapeuty korzystają także osoby, które doświadczyły jakiejś traumy na skutek jakiegoś wydarzenia lub sytuacji. Problemy, z którymi można zwrócić się po pomoc do psychoterapeuty, są bardzo różnorodne i zindywidualizowane.


Usługi oferowane przez psychoterapeutę

Współcześnie wiele osób zmaga się z różnymi problemami, a tym samym w ramach pomocy chodzi na psychoterapię. Psychoterapeuta oferuje różnego rodzaju usługi terapeutyczne, które pomagają klientom w uporaniu się z danym problemem. Psychoterapeuta może oferować psychoterapię indywidualną, z której korzysta największe grono pacjentów. Ponadto istnieją także terapie małżeńskie, terapie grupowe, a niektórzy psychoterapeuci oferują także prowadzenie psychoterapii w języku angielskim. Psychoterapia indywidualna może być prowadzona w ramach różnych nurtów terapeutycznych, w zależności od specjalizacji terapeuty oraz problemu, z którym zmaga się pacjent. Psychoterapeuta może także oferować różnego rodzaju szkolenia oraz treningi i warsztaty rozwoju osobistego. Świadczenie usług terapeutycznych i korzystanie z określonych metod psychologicznych jest dopasowane do potrzeb indywidualnego pacjenta, do problemu z którym się zmaga oraz efektywności określonej terapii. Psychoterapia może pomoc w rozwiązaniu wielu problemów natury psychologicznej.


Zadania psychoterapii

Psychoterapia to po prostu zastosowanie metod psychologicznych po to, żeby osoba z problemem poczuła się lepiej. Istnieje wiele różnych nurtów psychoterapeutycznych, należy więc dobrać odpowiedni rodzaj terapii do danego problemu. Psychoterapię prowadzi specjalista, który posiada do tego uprawnienia. Na psychoterapię przychodzą ludzie z różnymi problemami, a w ich uporaniu się pomaga pacjentowi psychoterapeuta. Psychoterapia ma ścisły związek z dziedziną nauki, jaką jest psychologia. Głównym zadaniem psychoterapii jest poprawa stanu pacjenta poprzez zastosowanie różnych metod psychologicznych. Psychoterapia najczęściej odbywa się w gabinecie terapeuty, do którego pacjent przychodzi na regularne spotkania z terapeutą. Psychoterapia ma służyć przede wszystkim poprawie dobrostanu oraz zdrowia psychicznego, a także rozwojowi relacji i umiejętności społecznych. Psychoterapia często jest procesem długotrwałym opartym o kontakt międzyludzki, który wymaga współpracy między pacjentem, a terapeutą.